KARMELSKÁ POUŤ

Karmelská pouť 2018
Další informace

Historie Karmelských poutí v Bystrém

V roce 1683 Anna Kateřina z Martinic založila při kostelu sv. Jana Křtitele v Bystrém škapulířové bratrstvo pod ochranou Panny Marie Karmelské, k čemuž dostala povolení bulou Arcibiskupství pražského z 11. března 1683. Kostel se tak stal oblíbený mezi poutníky a jejich počet se stále zvyšoval.

Proto nechal Hrabě František Rudolf z Hohenembsu roku 1722 kostel zbourat a přestavět v kostel barokní. Poutě do kostela Panny Marie Karmelské a sv. Jana křtitele ustaly po reformách Josefa II. a znovu se obrodily až po 1. světové válce.

Reliéf zpodobňující patronku kostela Pannu Marii Karmelskou se nachází na oltáři z poloviny 18. století.

Bystré je pravděpodobně nejstarším poutním místem Panny Marie Karmelské v České republice.

Karmelská
pouť 2013
Karmelská
pouť 2017

Karmelská pouť 2018

Další informace

Soukromý vydavatel Petr Sypták již tradičně nabízí během celé poutě křesťanskou literaturu a devocionálie.

Modlitba novény před Karmelskou poutí