DĚTI

Maškarní bál
Farní klub

Farní dětský den

Farní dětský den se koná každoročně na jaře (v květnu). Je určen pro děti od 1. do 7. třídy základní školy. V pořádání se střídají jednotlivé obce farnosti. V podstatě je vždy rozdělen na dopoledne a odpoledne.

Zahájení probíhá ráno u fary v Bystrém.

Dopoledne má na starost mládež. Připraví pro děti cestu - plní se různé úkoly a třeba v minulých letech docela často měly děti přijít na jméno světce, který je po celou cestu doprovázel (např. v Hartmanicích to byl sv. Jan Nepomucký).

Děti chodí po skupinkách a vedoucími skupinky jsou vždycky 1-2 rodiče, kteří dětem případně pomáhají s úkoly. Dopoledne se tedy děti vydají na cestu, plní úkoly a dojdou do vesnice, kde se farní den pořádá. Tam je oběd.

Odpoledne mají v režii rodiče - připraví si pro děti hry či dílničky.

Završením farního dne je mše svatá, po níž následuje (je-li příhodné počasí) i "nezbytný" táborák.

(Jana Večeřová, říjen 2014)

2011 Hartmanice
2012 Jedlová
2013 Nedvězí
2014 Trpín
2015 Bystré
2016 Nyklovice
2017 Sulkovec

Farní dětský tábor

Farní dětský tábor se koná ve dvou odlišných turnusech: tábor a tábor pro starší děti (soustředění).

Tábor

Letní farní tábory se v bysterské farnosti konají od roku 2012. Tehdy se zformovala skupina mladých, kteří dříve jezdili jako pomocní vedoucí na tábory ve svojanovské farnosti a díky mnohaleté zkušenosti se rozhodli uskutečnit první farní tábor pod bysterskou farností.

Téma táborů je vybíráno buď z biblických příběhů, populární dětské fantasy literatury či z historie křesťanství. Letní farní tábor je určen dětem od 1. do 5. třídy základní školy, věku dětí jsou poté uzpůsobeny hry. Tábory se konají na různých farách v okolí, většinou do vzdálenosti 50 km druhý týden v červenci.

(Jana Večeřová, říjen 2014)

Soustředění, aneb jak někteří říkají, tábor pro starší děti

Již po druhé se v letošním roce konalo tzv. soustředění. Myšlenka na něho vznikla tím, že děti, které ukončí pátou třídu, už nemohou jet na tábor. Tak aby jim to nebylo líto, tak vznikl nápad – pojedeme na soustředění!

Jedná se o týdenní pobyt na nějaké faře v našem okolí (letos to byla např. fara Gruna, loni Štěpánov nad Svratkou). Většinou jezdíváme ve druhé polovině měsíce srpna. Soustředění je určeno pro všechny děti 6. – 9. třídy základní školy, včetně těch, kteří devátou třídu zrovna vyšli.

Náplní jsou různé hry, úkoly, ale především také modlitba, setkávání se s přáteli, poznávání nových lidí, navazování nových přátelství apod. Svým vlastním způsobem se jedná o pokračování táborů pro menší děti. A pokud Bůh dá, nezůstaneme pouze u dvou, ale pojedeme na další a další.

(Jana Šotolová, říjen 2014)

Soustředění 2013
Soustředění

Farní maškarní bál na ledě

V rámci projektu „Farní zahrada – prostor pro hry a sport“ se víceúčelové hřiště v zimním období využívá coby kluziště.

A právě maškarní bál na dedě, pořádaný farností Bystré pro širokou veřejnost, všestranně naplňuje zimní poslání tohoto projektu.

Zaledňování víceúčelového hřiště se rok od roku čitelněji neblaze podepisovalo, jak je patrno i na fotkách z jednotlivých ročníků bálu, na zdi hřiště; z tohoto důvodu se, po opravě v roce 2016, hřiště už nezaledňuje, a tudíž se také nemohou dál konat maškarní bály na ledě.

Bál 2013
Bál 2014
Bál 2015
Bál 2016

Farní vánoční besídka

Vánoční besídka se koná 25. prosince odpoledne v bysterském kostele. Od roku 2015 venku jako živý betlém (Za nepříznivého počasí, jak tomu bylo již následujícího roku - 2016, v kostele.).

Je to divadelní vystoupení ztvárňující narození Krista se zpěvy koled a rytmických vánočních písní.

Příprava na vánoční besídku probíhá v rámci farního klubu.

Besídka 2010
Besídka 2012
Besídka 2013
Besídka 2014
Živý betlém
Živý betlém

Farní klub

Farní klub probíhá jedenkrát měsíčně, a to vždy druhou sobotu v měsíci od 900 do 1100 hodin. Sraz je u fary v Bystrém. Klub je určen pro děti od předškolního věku po pátou třídu.

Náplní je tvoření z různých materiálů, hry, Adventní a Velikonoční dílna, spolupořádání farního dne, nácvik vystoupení na vánoční besídku, výlety apod.

Adv. dílna 2010
Adv. dílna 2011